požár firmy FERODO

Datum a čas ohlášení: 22.02.2018 - 07:35

Technika na výjezdu:  Tatra 815 CAS 30

Popis události:

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Rychnova nad Kněžnou, podnikoví hasiči ŠKODA Kvasiny a dále dobrovolní hasiči z Kostelce nad Orlicí,Vamberka, Častolovic, Doudleb nad Orlicí aTýniště nad Orlicí.

V době příjezdu hasičů již probíhala řízená evakuace asi osmdesáti zaměstnanců firmy, kteří se včas dostali mimo prostory zasažené ohněm a kouřem. Dvě osoby si stěžovaly na nevolnost z nadýchání zplodin hoření a skončily v péči zdravotnické záchranné služby.

Hasiči průzkumem zjistili, že se jedná o požár odsávacího systému v jedné z výrobních hal. Plamenný oheň se šířil potrubím, další součásti budovy nebyly přímo zasažené ohněm, ale především kouřem a dalšími zplodinami hoření. Hasiči nasadili celkem pět vodních proudů a zahájili hašení.

Při zásahu byly efektivně využity také dva speciální vodní proudy „Cobra“. Ty jsou určené pro studené řezání tvrdých materiálů (v tomto případě potrubí) za pomoci vodního paprsku a následné hašení vodní mlhou.

Hasiči dostali požár pod kontrolu po desáté hodině dopoledne a následně probíhalo dohašování a rozebírání poškozených částí odsávání.

Podle prvotního odhadu hasičského vyšetřovatele vzniklá škoda překročí částku jednoho milionu korun, uchráněné hodnoty pak budou pravděpodobně v desítkách milionů korun. Příčina požáru je v šetření, jako nejpravděpodobnější se jeví technická závada, případně nedbalost.

FOTO 1        VIDEO

-------------------------------------------------------------------------------------P